Bátran bíztatok mindenkit, hogy soha sincs korán vagy későn elkezdeni a bringázást a gyerekkel, a közös kalandok mindig szerethető élményként vonulnak majd be a családi emléktárba!
Sok szempontból különbözik egy 2 éves gyerekkel a gyerekülésben suhanni, vagy egy 4-5 évessel együtt tekergélni a Duna parti bringaúton, majd egyszer csak ráébredünk, hogy már a kamaszodó fiunk töri a szelet előttünk a pilisi hegyi túrán.
Előző cikkemben összeszedtem a gyerek fejlődésének jellemző korszakait 5 éves korig. Most lássuk mi követi a futóbiciklit!
6-7 éves kisgyerek
Korosztály jellemzői
- 12-14” os kerekű, bringa, amelyen már ügyesen mozog.
- 5-10 km távolságot önállóan leteker, de nem mindig cél, hogy nagyobb távot menjetek.
- A kis bringán még nem tud lépést tartani a felnőttekkel.
- A távolságot és az időt nem tudja valóságban érzékelni és ezért nem érthető számára, mit jelent egy szám a távról vagy az eltöltendő időtartamról.
A túra lényege
Kis, hangulatos kirándulások, ügyesedés, csak a jó érzés, a felszabadult mozgás és a tevékenység öröme.
Példa: egy Dunakeszi sétány kis forgalommal, gyakori megállással egy játszótéren, a fagyisnál, a kompnál, egy baráttal való találkozáskor.
Példa motivációra: elmegyünk a kedvenc helyedre, megnézzük amire kíváncsi vagy, elmegyünk fagyizni, átmegyünk a rokonokhoz vagy a barátodhoz: tehát mindig a gyerek szempontjából izgalmas helyek. Ő választja a célpontot, mi adjuk az eszközt, és persze az időnket és türelmünket.
Kiváló játék és készségfejlesztés, ha a kertben építetek ügyességi pályát, vagy ha van a környéken ilyen, akkor kimentek gyakorolni. Ez alapozza meg a későbbi technikai tudást.
Erre figyeljetek
A dackorszakba ért gyerek nem könnyű eset, bármikor “beblokkolhat”, ilyenkor még nagyobb türelemre, és taktikus vezetésre van szükség, különben szó szerint eldobhatják a bringát helyben és hosszú távon is. Nem szabad nagy feladatokat adni, mert ennél a korosztálynál nem is annyira fizikailag, inkább mentálisan áll be hirtelen a fáradtság.
8-11 éves gyerek
Korosztály jellemzői
- 14”-24”-os kerekű bringa.
- Kezdi kipróbálni a határait.
- Büszke akar lenni magára és bizonyítani a szüleinek, mehettek többet, de még nem tudja, felmérni képességeit. A szülőknek kell felmérni, mennyit bír a gyerek.
- A gyerek addig megy, amíg össze nem esik, nincs önreflexiója.
- Egyre nagyobb a bringája, de még nehéz, mert a könnyű alkatrészek ebben az életkorban nem elérhetőek vagy extra drágák. Emiatt is lassú.
- Még befér a bringája a csomagtartóba, legfeljebb egy kereket kell kivenni.
A túra célja
Hosszabb kirándulások is beleférnek. 10-30 km-es hatótáv is összejöhet, de persze szülőként figyelni kell, hogy egyen, igyon, és főleg pihenjen meg közben. Adjunk kicsit már távolabbi célt és közelebbit is. A közelebbi a túra alatti 2-3-4 megállóban elérhető ígéret: fagylalt, játszótér, találkozás valakivel, stb. - legyen felépítve. Akkor megcsinálja. Ám, nem fog több órát bringázni a bringázásért. Ne várjuk el tőle!
Nagy segítség, ha van egy kortársa, barátja, akivel már közös témákkal “leválnak” a szülőkről, ők mennek elöl és a saját világukba illeszthetik a túrát.
Ezeken a túrákon már a szülők is “dolgoznak” az élményért, több órás mozgásra számíthatunk, még ha nem is tempós a menés – itt már kifejezetten kirándulásokról beszélhetünk.
Erre figyeljetek
Nem lesz mindig kedve ehhez. Itt már komolyan dolgoznia kell, mert a legnehezebb bringa az övé a családban! Nagyon messze (évekre) van attól, hogy élvezze a fizikai teljesítményt. Vágyja a sikert, de nem tud tenni érte, nem pragmatikus.
A fizikai fáradtság előjelek nélkül, láthatatlanul érkezik, ami hisztibe, ellenállásba csaphat át. Ilyenkor kapcsoljunk: nem a gyerekkel van a baj, könnyen eltelik 1-3 óra a játékkal, és a bringás aktivitás plusz az élmények extra energia fogyasztást produkálnak a kicsiknél. Ha ez a túra “legtávolabbi pontján” történik, a gyereket vissza kell hozni a partiba: kicsit hagyjuk pihenni, együnk-igyunk és tereljük el a fókuszát pozitív témákra. Az áthangolást segítheti a pozitív megerősítés mellett (ügyes vagy, büszke vagyok rád), bármilyen vágy felkeltése, amire “újraindul” a lelkesedés, pl.: holnap elmegyünk strandra, vagy te adod a célpontot: hova menjünk, vagy a kedvenc sütidet készíti anya, stb…
Kamaszodók 12-14 éves
Korosztály jellemzői
- 26”-29"os kerekű bringa.
- Jó fizikum és állóképesség alakul ki 14 éves korra.
- Nagyobb távokra is képes, de csak, ha motivált.
- A gyerek erő/súly aránya radikálisan javul.
- Jó esetben a bringát már saját céljaira használja: barátokkal cangáznak, felfedezik a tágabb lakókörnyezetüket, biztonsággal közlekednek.
- Saját programjaik vannak, nem mindig akarnak már a szülőkkel menni.
- A bringája felnőtt méretű, az autós logisztika sem könnyű, tetőn 3 felnőtt bringa fér el, vagy használhatunk vonóhorogra szerelhető szállítót. A csomagtartó már nem elég méretes.
- A kamaszkorral megnő az ellenállás, mert leginkább ebben tudják definiálni a saját személyiségüket, épül az ego, érkezik a hormonbomba – ezek mind normális, de kezelést, megértést igénylő tényezők
A túra célja
Ez már lehet a sportos vagy egészséges életmód bevezetése a fiatalember vagy leány életébe, a mozgás fontosságának, a tudatával való megértés gyakorlata. A felszabadultság és az örömteli mozgásforma átadása a bringán inkább az érzékek szintjén, automatikusan rögzítődik: gördülni jó! Akár családilag, akár már önállóan, vagy csoportos túrák szervezése mentén a jelszó: kaland, élmény, utazás!
Nagyszerű lehetőség (a szülők számára is!) az önállóság kiterjesztésére és a felelősségérzet felépítésére. A felszerelésért már ő felel, meg tud javítani egy defektet, a közös élmények és hirtelen felmerülő feladatok automatikusan erősítik a szülő-gyerek kapcsolatokat.
A bizalom kiépítése, a felnőtt életmódba való bevezetés és felemelés, a döntések átengedése, a mentális és testi fejlődés észrevétlen, szórakoztató fejlesztése szinte kikerülhetetlen adományai a közös gördüléseknek.
Erre figyeljetek
Fontosak a közösen felépített tervek, már ne hagyjátok ki a döntésekből! Lehet finoman terelgetni, de adjatok a gyereknek is beleszólást, mert ez már egy olyan közös program, amikor erős személyiség vágy alakul ki a fiatalokban.
Legyen csapatvezető, vállalhasson szerepet abban, hogy helyzetekben ő “dönthessen”, kérjétek ki a véleményét, érzékeltessétek, hogy ő is hozhat döntést. Játszatok az útvonallal, mondjon ő is véleményt a távról, a helyszínről, a célokról, a napi programokról.
Hívjatok egy korosztálybeli barátot, ismerős másik családot: fontos, hogy a gyerek ne unatkozzon, legyen saját társasága. Engedjétek őket külön mozogni, mehessenek külön a szülőktől. Engedjétek őket szabadon és nem kell mindig látnotok őket. Bízzatok meg bennük. Adjatok nekik zsebpénzt, engedjétek azt enni, amit ő választ az étlapról és ezen a napon tartózkodjatok kritikától! Legyen ez a nap tényleg öröm!
Találjatok ki valami szokatlant, izgalmasat (esti tekerés a városban - kis forgalom, kiülés a vízpartra, zenélő szökőkút kivilágítva, nyári este-éjszaka bandázás egy másik családdal). Tekerjetek késő este egy könnyű terepen, de szuper lámpákkal! Óriási móka!
Szumma-szummárom
A családi kerékpártúrázás célja mindig az, hogy jó hangulatban, minőségi időt töltsünk együtt gyerekeinkkel! A gyerekes tekerések a bölcsőtől a nyeregig kötelezően a családi fotóalbumok témája, óriási élmény átlapozni, mekkorát fordul-gördül velünk a világ ez alatt a néhány év alatt, ha együtt teker a család!
Írta: Tokaji Nagy Csaba
Fotó: Tokaji Nagy Csaba